fbpx

Курс ненасильницького спілкування – ННСputjata_svitlana

Автор і ведуча – Світлана Путята

Курс розроблено для 8-го класу КІТЕРРИ 2020/21

 

rozenbergННС. З дитинства ми вивчаємо багато мов, які зазвичай сповнені критики, категорій та оцінювання. Мову почуттів та потреб людство почало практикувати лише 40 років тому завдяки Маршалу Розенбергу. Тоді війни та політичні прірви між націями та державами ставали все складнішими та більш загрозливими. Маршал Розенберг ще дитиною зіткнувся із війною угруповань  Детройта і присвятив життя тому, щоб люди краще розуміли одне одного і менше завдавали болю. 

Мова життя – це ще одна назва ННС, і вона дає можливість порозумітися, почути і бути почутим. В ній не передбачено компромісів, в ній закладено можливість прозорого співробітництва, в якому задовольняються потреби кожного. ННС – дієвий спосіб дійти згоди в будь-якій сфері взаємин, його використовують навіть у політичних перемовинах, зокрема, у перемовинах під час військових дій.

Ідея навчити дітей мові життя не нова. Наразі, в багатьох країнах світу практики несуть цю методику в дитячі садочки, школи, табори тощо. В Україні здебільшого до ННС залучали дорослих і лише останні пару років почали впроваджувати зустрічі з ННС в класах українських шкіл.

Курс. Річний курс з ненасильницького спілкування був розроблений на замовлення КІТЕРРИ. В ННС немає вчителя, немає того, хто знає краще чи як правильно. І діти, і дорослі є дослідниками, практиками, постійними шукачами доброзичливих форм взаємодії з собою та іншими. Такий формат створює безпечний простір для експериментів, підліткового спротиву і протистояння, які так потрібні для формування стійкості і гнучкості в скорому самостійному житті. 

Протягом навчального року ми зустрічаємось один раз на тиждень на одну годину, коли діти мають можливість вирішити проблему або впоратись з конфліктом, використовуючи ННС. На кожній зустрічі в нас є практичні задачі і вправи, які дають можливість відчути різницю між світами “влада разом” і “влада над”.

Практика. Під час курсу з мови життя (ННС) ми практикуємо 

  • спостереження без осуду та оцінювання, 
  • емпатійне ставлення до власних переживань та почуттів інших, 
  • досягнення спокійної пильності. 

Разом досліджуємо широкий вибір реакцій, що дають впевненість у власних рішеннях та бажаннях.

  • Чому я роблю, те що я роблю? 
  • Чого я хочу досягти насправді? 
  • І як я зрозумію, що досяг? 
  • Що мені важливо про тебе знати?… 

На ці та інші питання ми шукаємо усвідомлену відповідь на теперішній час, на зараз – найціннішу мить життя. 

mova_lifeМатеріали та вправи

Іноді я пропоную до обговорення сюжети з книги “Мова життя” або та уривки з відео-зустрічей з Маршалом Розенбергом. 

Також використовую методики Сури Гарт і Вікторії Кіндл Годсон, що описані авторками в покроковому посібнику з покращення взаємин “Клас без провини”. 

Практикую варіанти гри “Територія без провини”, пропоную вправи з використанням 100 карток почуттів та потреб, проводжу практики майндфулнес, як інструменту досягнення спокійної пильності.

Навички. Курс ННС допомагає учасникам:

+ набувати компетентності в соціальному та емоційному інтелекті,

+ розвивати самоусвідомленість,

+ покращувати розуміння у відносинах з собою та іншими,

+ доброзичливо відноситься до себе та інших,

+ покращувати якість спілкування,

+ вносити ясність щодо конкретних ситуацій, 

+  справлятися з конфліктами – знаходити рішення, які працюватимуть для всіх,

+ досягати спокою в думках,

+ святкувати звершення та досягнення.

ДЗ. Між зустрічами підлітки отримують домашнє завдання, що полягає у спостереженні та спогляданні взаємин і ситуацій, які можуть стати предметом обговорення вже наступного заняття. Зокрема, це укріплює зв’язок між тим, про що говорять в школі і тим, що відбувається поза нею, в реальному житті).

 

Результат. Під час курсу я можу спостерігати, як пробуджується цікавість, які діти стають більш уважними та готовими до співпраці, як починають прислухатися до себе та інших, бачити за поведінкою та емоціями загальнолюдські потреби. 

Коли твоя стратегія обумовлена повагою до себе та до інших в повній мірі, перед тобою цілий світ варіантів вибору, безліч можливостей для зростання та підтримки людяності – як вищого прояву еволюції. 

Для мене цей курс про автентичність та цінність кожного, про сміливість, про віру, про вміння бути щасливим!

Розробила і описала курс ННС Світлана Путята