fbpx

Альтернативні школи: як вибирати? 

продовження

У першій частині статті говорили про 5 критеріїв класифікації АШ. 

  1. Філософія
  2. Організація навчання
  3. Локація
  4. Атестація
  5. Ціна     

Найбільш важливі: філософію і організацію навчання вже розглянули.

Ідемо далі…

 

  1. Локація

Традиційно батьки шукають школу неподалік від дому. Школа по сусідству зручна і виправдана: діти не втомлюються в дорозі, малечу легше відводити-забирати.

У Києві альтернативні школи є у більшості районів. Дивіться мапу.

Щодо АШ по Україні, рекомендую сайт altosvita.in.ua

 

pirog_4Нагадую, розташування не є головним пріоритетом 😉 Якщо проект підходить за  філософією і організацією навчання, скоріше за все, дитина вчитиметься комфортно і результативно. А значить довга дорога виправдана.

В Кітерру на метро Політехнічному діти добираються із Бучі, Білогородки, Троєщини. Лише половина дітей живе поблизу.

 

4. Атестація

Альтернативна школа, зазвичай, не має ліцензії і не може видавати атестати і табелі державного зразка. Учні альтернативної школи атестуються через заочну, дистанційну форму та екстернат.

Виходить, що батьки мають справу не з однією школою, а з двома: альтернативною для навчання і атестаційною, яка видає документ про освіту.

Чому так складно? Чом би альтернативній школі не отримати ліцензію? Чом не зробити приватну школу, не атестацувати її на комісії МОН, не написати всі необхідні плани, не заповнити журнали…

Альтернативні школи не хочуть у бюрократичну пастку. Замість того, щоб займатись дітьми доведеться перекладати папірці. Проект втратить гнучкість та темп розвитку.

Тому школи не поспішають отримувати ліцензію 😉

Для батьків і дітей альтернативного проекту має значення, як проходить оцінювання в атестаційній школі. Наприклад, в школі Афіни учні-дистанційники пишуть поточні роботи з усіх предметів вдома чи в групі раз на місяць, а контрольні роботи захищають очно раз на триместр.

В 328 заочній школі контрольні розписані по місяцях. Вони у вільному доступі на сайті школи, але оцінку за роботу ставлять тільки після особистої розмови з учнем.

У Фокусі Освіти на екстернаті – річний очний іспит з усіх предметів.

Зазвичай, альтернативна школа вже має досвід атестацій і рекомендує школу-парасольку батькам.

Варто розпитати як часто діти пишуть і здають роботи. Чи потрібна батьківська допомога при підготовці до здачі або в її організації?  Чи можна глянути зразки контрольних робіт?

При виборі альтернативщики враховують час і зусилля на здобуття табелю та вартість річної атестації. У 2016-17 навчальному році кітеррівці отримували табелі у 328 школі. Це безкоштовна заочна школа із лояльними вчителями. Проте 1/3 навчального часу ми віддавали на опрацювання контрольних та очні захисти на Оболоні. Графік зимової сесії для 6-8 класу праворуч. І ми відмовились витрачати стільки часу на формальні роботи.

У 2017-18 формили дітей Кітерри на екстернат у Фокус Освіти. Протягом року учні пишуть по одній річній контрольній роботі з кожного предмету. Така атестація теж має недоліки: батьки та вчителі бояться екзамену. Діти теж нервуються. І оцінки бувають нижче 6 балів. Перевага річної атестації у тому, що маємо мінімум контрольних робіт. Відповідно навчання більше, а атестації менше.

Якщо в пріоритеті хороший табель – підійде 328. Якщо на першому місці навчання – потрібна річна або семестрова атестація.  

  1. Вартість

Як вже зазаначала, альтернативна школа відрізняється від державної тим, що не залежить від державного фінансування і утримується спільнокоштом. В більшості випадків ці проекти некомерційні. Організатори не тільки не отримують прибутку, а й періодично чи постійно дотують свої школи. Їх інтерес полягає в тому, щоб створити якісний освітній простір для своїх дітей і самим займатись гідною та захоплюючою справою. Хоча бувають і виключення: Dixi, ThinkGlobal, ActiveSchool позиціонуються як бізнес проекти.

Навчання в альтернативній школі коштує не менше 3000 грн/міс. Варто запитати чи включено в оплату харчування? Чи є факультативи та курси, які не входять в базовий пакет? Чи змінюється місячна оплата протягом року і чи оплачуються літні місяці?

 

______________________________________________________________________________________________________

Отже, вибираючи школу, пропоную роздивитись 5 аспектів: філософія, організація навчання, локація, атестація, вартість.

УВАГА! Школа може переїхати, обрати інший формат атестації, пробувати нові методики викладання… Але організатори, які роблять школу для своїх дітей, лишаються. Їх філософія і цінності проявляються і в навчальних планах, і в підборі вчителів, і в ціновій політиці.

Задайте собі вирішальні питання:

Чи ви довіряєте засновникам? Чи готові рухатися і зростати разом?

___________________________________________________________

Велика робота знайти формат навчання, який найбільше підходить родині. Але необхідна. Від вдалого тандему виграють батьки, діти і школа. Тому досліджуємо!

Зокрема проект КІТЕРРА 😉

 

Статтю писала Аліна Туз, редагував  Євген Матвєєв