31 липня 2019 в гості до КІТЕРРИ завітав пан @Kageki Asakura, засновник демократичного університету Shure в Токіо. Він приїхав на конференцію #IDEC2019 і просив організаторів познайомити його з демократичними школами України. Ми, звісно, вхопились за таке знайомство 😉
Розмова тривала три години. Марно пробувати її переказувати. Але маю два чіткі враження.
По перше, бачення освіти як чогось лінійного і обов’язкового таке ж саме у Японії як і у нас. Дитина має піти в школу в 6 років, перейти в старшу школу в 14, вступити в ВУЗ, закінчити ВУЗ, отримати роботу, бажано стабільну і на все життя, і це загальновизнаний шлях до успіху. Якщо дитина ‘сходить з колії’ – це не ок. Дитину таврують ‘лузером’.
Друге враження цілком особисте – це відчуття тотальної поваги, прийняття та співчуття. Не знаю і ніколи не дізнаюся яке враження справила КІТЕРРА на гостя. Бо не впевнена, що він взагалі якось оцінював школу. Пану Кагекі було цікаво як ми реалізуємо тут те, чим він опікується у Японії вже 34 роки. Щирий інтерес без оцінок, типу ‘отут ви добре зробили’ ‘а це ми проходили ще 20 років тому’.
Університет Shure, Токіо
Ввечері пан Асакура розповідав про демократичний університет Shure в Скворечнику (міський етнопростір на Гідропарку). Лекція та питання-відповіді тривали 4 години. Напишу лише основні моменти.
👉Університет Shure організували випускники демократичних шкіл. Зрозуміли, що рафіновані ВУЗи не дозволяють дізнатись те, що необхідно, бо з’їдають час на те, що обов’язково. Сіли, порахували оренду, комуналку, вчителів і запустили.
👉Кожного року студенти будують свої особисті навчальні плани. В цьому їм допомагає тьютор.
👉Заняття проходять і в формі лекцій, і як серія майстерень. Мінімальна група яка необхідна, щоб запустився курс – троє студентів. Але навіть якщо група не набралась, студенту допоможуть із самоосвітою.
👉Головна ідея університету – зрозуміти що ти за людина і чим хочеш займатись впродовж життя. В Shure розробили окремий курс ‘Selfology’ – Самологія, – і він популярний серед студентів.
👉Дослідження себе може тривати 1,2,3 і більше років, стільки скільки треба.
👉Студенти не отримують дипломів, адже університет не акредитований. Натомість вони по закінченню університету Shure вони мають портфоліо і з ним успішно знаходять роботу.
👉Процедуру випуску теж придумали студенти. Якщо хтось вважає, що віднайшов свій інтерес, він готує годинну презентацію на тему ‘чого навчився в університеті’. Ще година відводиться на питання. А апогеєм випуску є ‘аплодисменти долі’. Вони відображають думку слухачів щодо того наскільки студент готовий іти своїм шляхом.
👉Вміння налагоджувати комунікацію – це те, чим славляться випускники демократичного університету.
Мені сподобалась промова пана Тагеші, випускника Shure. Він виокремив дві найважливіші речі, яким навчився в демократичному університеті. Одна із них – нетиповий для японця погляд: замість того, щоб пристосовуватись до суспільства, можна віднайти в собі щось таке, чим можна доповнити життя людей і бути їм корисним.
Друга ключова річ в університеті Sure – це повага. Повага до себе, до партнера, до простору.
І тут я зраділа 😃! Бо повага лежить в основі всіх шкільних правил КІТЕРРИ.
Співпадіння? Не думаю 😉