Альтернативні школи: як вибирати? 

продовження

У першій частині статті говорили про 5 критеріїв класифікації АШ. 

  1. Філософія
  2. Організація навчання
  3. Локація
  4. Атестація
  5. Ціна     

Найбільш важливі: філософію і організацію навчання вже розглянули.

Ідемо далі…

 

  1. Локація

Звично і виправдано шукати школу в своєму районі і неподалік від дому: діти не втомлюються в дорозі, малечу легше відводити-забирати. Сподіваюсь, у нагоді стане мапа альтернативних шкіл Києва та області. Старші школи зверху списків.

 

Оформила мапу Аліна Туз для “Освітнього Експерименту 2017” на основі бази даних Євгена Матвєєва.

pirog_4Щодо АШ по Україні рекомендую пошукову систему сайту altosvita.in.ua

На мою думку, розташування не є головним пріоритетом. Якщо проект підходить за першими двома критеріями, філософією і організацією навчання, дитина вчитиметься комфортно і результативно. Тоді довга дорога виправдана.

В Кітерру на метро Політехнічному діти добираються із Бучі, Білогородки, Троєщини. Лише половина дітей живе поблизу.

 

4. Атестація

Альтернативна школа, зазвичай, не має ліцензії і не може видавати атестати і табелі державного зразка. Учні альтернативної школи атестуються через заочну, дистанційну форму та екстернат. Виходить так, що батьки мають справу не з однією школою, а з двома: альтернативною для навчання і атестаційною, яка видає документ про освіту.

Чому так складно? Чом би альтернативній школі не отримати ліцензію? Чом не зробити приватну школу і не довести МОН прогресивність і ефективність нових підходів під час атестації школи, не написати всі необхідні плани, не заповнити журнали, не впроваджувати китайську мову як варіативну складову навчання. Таким шляхом пішла школа Афіни 23 роки тому). Або можна було б оформлювати в міністерстві експериментальний проект кожні 5 років. Навіть не знаю… чомусь альтернативні школи не поспішають отримувати ліцензію 😉

Для батьків і дітей альтернативного проекту має значення, як проходить оцінювання в атестаційній школі. Наприклад, в школі Афіни учні-дистанційники пишуть поточні роботи з усіх предметів вдома чи в групі раз на місяць, а контрольні роботи захищають очно раз на триместр.

В 328 заочній школі контрольні розписані по місяцях. Вони у вільному доступі на сайті школи, але оцінку за роботу ставлять тільки після особистої розмови з учнем.

У Фокусі Освіти на екстернаті – річний очний іспит з усіх предметів.

Зазвичай, альтернативна школа вже має досвід атестацій і рекомендує школу-парасольку батькам.

Варто розпитати як часто діти пишуть і здають роботи. Чи потрібна батьківська допомога при підготовці до здачі або в її організації?  Чи можна глянути зразки контрольних робіт?

При виборі альтернативщики враховують час і зусилля на здобуття табелю та вартість річної атестації. Минулого року діти Кітерри отримували табелі у 328 школі. Це державна безкоштовна заочна школа із лояльними вчителями. На опрацювання контрольних та поїздки на Оболонь для очних захистів ми виддавали близько 1/3 навчального часу. Графік зимової сесії для 6-8 класу на малюнку праворуч. Цього року нам шкода витрачати стільки сил на формальні роботи. Більшість дітей Кітерри прикріпляємо на річну атестацію до Фокусу Освіти.

Безкоштовне заочне навчання є лише у 328 школі та у Школі екстернів. В інших закладах атестація коштує від 3400 грн на рік.

  1. Вартість

Як вже зазаначала, альтернативна школа відрізняється від державної тим, що не залежить від державного фінансування і утримується спільнокоштом. В більшості випадків ці проекти некомерційні. Організатори не тільки не отримують прибутку, а й періодично чи постійно дотують свої школи. Їх інтерес і вигода полягає в тому, щоб створити класний освітній простір для своїх дітей і самим займатись гідною та захоплюючою справою. Хоча бувають і виключення: Dixi, ThinkGlobal, ActiveSchool позиціонуються як бізнес проекти.

Навчання в альтернативній школі коштує не менше 3000 грн/міс. Варто запитати чи включено в оплату харчування? Чи є факультативи та курси, які не входять в базовий пакет? Чи змінюється місячна оплата протягом року і чи оплачуються літні місяці?

 

______________________________________________________________________________________________________

Отже, вибираючи школу, пропоную роздивитись 5 аспектів: філософія, організація навчання, локація, атестація, вартість.

Цікаво, що в альтернативній школі 4 останні характеристики можуть змінитися. Школа може переїхати, обрати інший формат атестації, пробувати нові методики викладання… Але люди, які роблять школу для своїх дітей залишаються. Їх філософія і цінності проявляються і в навчальних планах, і в підборі вчителів, і в ціновій політиці. Врешті решт залишається ключове запитання:

Чи ви довіряєте засновникам? Чи готові рухатися і зростати разом?

Статтю писала Аліна Туз, редагував  Євген Матвєєв