fbpx

Самоорганізація – ще одна сходинка у навчанні Людини. Чергування у Кітерра попередні роки було дуже структурованим і нав’язаним зверху – за кожним учнем був закріплений день, у який він прибирає + діти, що чергують, “розбирали” кабінети і робили чистоту всієї школи групою. При цьому вчились вони у кількох приміщеннях протягом дня – постійно були переміщення учнів у просторі.

Щоб максимально розмежувати дітей під час епідемії коронавірусу, вирішили, що кожен клас вчиться у визначеному кабінеті. Відповідно, і прибирає лише у ньому.

Як зробити чергування 12 дітей, щоб вони всі однаково вкладались у процес? Наприклад, у 5-му класі деякі діти прибирають кабінет англійської мови, замість свого. А у 8-му вирішили спробувати самим створити графік чергування. І ось що з цього вийшло:
.

1. Перший день ніхто не захотів прибирати. Знайшли двох “добровольців”, які відчергували своє.

2. Другий день з’явився список, куди записувались діти, щоб поприбирати – самі собі визначали графік. Хтось записувався одразу до кінця місяця, деякі по-ходу визначали, коли та з ким вони чергуватимуть.

3. Підсумки місяця: діти розібрались з таблицею та вимогою по кількості чергувань – кожен день чергує двоє, у виділеній області дитина має прочергувати один раз.

4. Я практично не заглядала у графік чергувань, учні самі це контролювали та нагадували один одному. Лише двічі нагадала записатись і вони чудово самоорганізувались – прибирали кабінети завжди.

5. Бувало, що прибирала 1 людина з двох (лише 8% таких випадків), та дуже сподіваюсь, що штрафи за “не чергування” навчать дітей між собою домовлятись за підміну, якщо ти не прийшов.

6. Вийшла незадача: графік на вересень розраховувався на 12 дітей, а по факту стало у класі 13. Також є охочі чергувати частіше (адже за це отримують шкільну валюту), а деякі випустили з виду обов’язок по наведенню порядку у класі. Отримали за перший місяць різницю в чергуваннях (хтось 5, а дехто 2 рази). Проаналізувала і…

7. Новий графік чергування – на наступні 3 місяці. Перший блок – дочерговують ті, хто прогулювали.

8. Другий блок чергують всі по 2 рази. Раз на 2-3 тижні дорослому варто заглядати як записались (щоб не було знову забагато охочих).

Висновки, які винесла для себе, як куратор класу:
– давати дітям повноваження планувати свої дії має прекрасний ефект – ці дії менше прогулюються;
– у 8-му класі чудовий час створювати ще більше можливостей самоорганізації учням. Це якраз той період, коли вони починають свідомо нести відповідальність, яку самі на себе беруть;
– графіки, якщо вони пояснені та візуально прості можна і потрібно застосовувати у навчанні та організації процесу (з певного віку).
.