Якщо ви думаєте, що літом у школі життя завмирає – то ні. Адже це найкращий час, щоб спокійно і без поспіху провести співбесіди.
Часто вони стають неабияким випробуванням і для дітей, і для батьків, і для школи. Тож аби полегшити життя усім сторонам, ми вирішили дати кілька порад – як пережити співбесіду і не втратити при цьому сон.
Порада № 1. Зробіть дз.
Перед тим, як йти до школи – дізнайтеся про неї якомога більше. Перегляньте сайт, почитайте пости у соцмережах, подивіться кілька роликів на її YouTube-каналі. Альтернативні і приватні школи дають про себе багато інформації, яка неабияк полегшить вам життя. По-перше, ви можете оцінити наскільки саме цей заклад підходить вашій дитині, а по-друге, зекономите час, бо на багато ваших запитань вже є відповіді у відкритих джерелах.
Порада № 2.
Якщо вас просять напередодні співбесіди заповнити анкету чи написати мотиваційний лист – не ставтеся до цього формально. В першу чергу, заради себе. Адже поки пишеш, можна краще сформулювати, що саме ви хочете отримати від навчання і чому саме ця школа буде корисна для вашої дитини. І оскільки це рішення не на рік, краще, щоб ви зважили все перед тим, як його приймати.
Порада № 3. Коли домовляєтесь про співбесіду, дізнайтеся формат.
– хто її проводить (психолог, директор, вчителі? В деяких школах, наприклад, учня у свій клас обирають самі діти)
– чи будуть диктанти, тести і з яких предметів?
– скільки часу займе співбесіда? Щоб провести її спокійно і не переживати, що запізнюєтеся на наступну зустріч
Порада № 4. Підготуйте запитання.
А ще краще запишіть їх, щоб не забути через хвилювання. Це можуть бути уточнення про організацію харчування, уроки фізкультури, розвиток творчості, наявність форми, залученість батьків у діяльність школи, самоврядування і т.д. Можливо, саме для вас стане вирішальним наявність бенду в закладі або відсутність оцінок.
Порада № 5. Попросіть екскурсію.
Подивіться класи, коридори, кухню, бібліотеку, спортзал і туалети. Зверніть увагу як прикрашені стіни – мотиваційними постерами чи дитячими малюнками? Чи є шведська стінка? Проектори? Як організовано гардероб? Інколи дрібниці, які впадуть в очі, можуть розказати вам набагато більше за усі слова.
Порада № 6.
Якщо школа робить акцент на академічності, напередодні співбесіди варто погортати підручники. Адже влітку знання часто йдуть в анабіоз і було б непогано їх звідти відкликати
Вивчити, звичайно, вже нічого не вдасться, а от освіжити формули чи правила ніколи не зайве.
Порада № 7.
В день співбесіди дитину не варто «накручувати» і повторювати наскільки ця подія важлива для неї. Краще навпаки: підтримати, погодувати улюбленим сніданком і нагадати про те, що завжди є запасний варіант.
Адже навіть якщо ця співбесіда пройде невдало – ви отримаєте досвід, який можна використати на наступних перемовинах.
А стрес і батьківська напруга, навпаки, можуть завадити гарно себе проявити.
Порада № 8. Будьте ввічливі.
Перше враження важить багато. Посміхайтеся, не ховайте погляд, а мобільний телефон поставте на беззвучний режим (повірте, хоч це і здається смертельним випробуванням, але це не так)
Порада № 9. Дайте дитині свободу.
Не треба відповідати за неї і казати, що «ми» обожнюємо математику. Набагато краще, якщо ви дасте доньці чи сину можливість висловити свої вподобання, очікування або навіть сум за минулою школою. Адже це саме вона (чи він) будуть сидіти тут за партами і вибудовувати свої стосунки з однокласниками і вчителями. І досвід показує: чим активніше дитина на співбесіді, тим більше шансів в неї її пройти.
Порада 10 і остання – не прикрашайте дійсність.
Повірте, зазвичай, за 1,5-2 години співбесіди можна побачити і почути багато. Якби ви не розповідали, що дитина гаджетонезалежна і любить читати, але те, що вона не відривається від телефону і жодного разу не поглянула на корінці книжок у шафі, буде набагато красномовніше усіх слів. А нещирість, зазвичай, геть не те, що школи хочуть бачити у своїх учнях.
Це наш топ-10 порад, сформульований завдяки безцінному досвіду засновниць Кітерри. Вони універсальні для усіх закладів – державних, альтернативних чи приватних.
Занотовано Оленою Скобало.